Перегляди: 596077
Сьогодні: 615
Партнери
NASU UzhNU ISP BITP
Національне надбання

ПРИСКОРЮВАЧ ЕЛЕКТРОНІВ М-30 МІКРОТРОН
Інституту електронної фізики НАН України

Мікротрон М-30

Мікротрон М-30 встановлений у спеціальних лабораторних приміщеннях (загальна площа 800 м2) із санітарно-захисною зоною 2,9 га. Мікротрон M-30 забезпечує можливість плавної зміни енергії прискореного електрона в межах 1–25 МеВ при розподілі енергії 0,02% і до струму електронів до 50 мкА та нейтронного випромінювання, спрямовані на вивчення фундаментальних і прикладних задач ядерної фізики. Більш детально:

• число орбіт мікротрона 29;

• максимальне значення середнього променевого потоку M-30 від 10 до 50 мкA, в залежності від енергії;

• вихід пучка електронів 80-100%, тривалість імпульсу становить 0.2-0.3 мс;

• частота подачі імпульсів складає 2 кілогерц.

Параметри Мікротрона М-30 перевіряється періодичною сертифікацією. Сертифікація спрямована на вивчення методів вимірювань інтегрованого потоку, щільності потоку, енергії прискорених електронів, нерівномірності опромінення поперечному перерізу пучка та визначення точності всіх цих методів. Інша група параметрів, що підлягають сертифікації, пов’язана з просторовими, часовими та енергетичними характеристиками променя ядерних частинок (енергія, щільність потоку, розподіл щільності потоку). Нарешті, експлуатаційні характеристики об’єктів або ядерної фізики та визначення допустимих відхилень, що забезпечують збереження енергії та щільності потоку ядерних частинок у межах заданої похибки під час опромінення також підлягають сертифікації.

Дослідження показали, що доступні методи забезпечують такі характеристики Мікротрона М-30 IEФ НАН України. Тут ми перераховуємо основні характеристики Мікротрона М-30 як випробувального стенду:

1. щільність потоку електронів, що вимірюється в межах 25%;

2. інтегральний електронний флюенс, який визначається в межах 30%;

3. нерівномірність щільності потоку електронів, що вимірюється в межах 30% на опроміненій площі 600х400 мм2;

4. енергія електронів (від 1 до 25 МеВ) в площині падіння пучка, що визначається в межах 10% при опроміненні в атмосфері навколишнього середовища;

5. імпульсні характеристики вимірюваного електронного пучка.

Для формування рівномірної щільності потоку та необхідного енергетичного спектру в площині розташування опроміненого зразка було побудовано кілька пристроїв для згладжування пучка електронів. За рахунок зміни товщини та форми плит розсіювання можна регулювати форму енергетичного спектру (наприклад, експоненціальну форму, типову для електронів та протонів радіаційних поясів Землі), ймовірне значення енергії та рівномірність поля опромінення. Існує можливість нагрівання або охолодження зразків у парах рідкого азоту, а також випробування без або з підключенням зразків до живлення залежно від умов випробувань.

Можливості Мікротрона М-30 широко використовуються при виконанні науково-дослідних та економічних контрактів для Державного космічного агентства України, Державного підприємства "Конструкторське бюро "Південне", Національного наукового центру Харківського фізико-технологічного інституту (Харків), Інституту ядерних досліджень (Київ) НАН України, спільними дослідженнями з науковими групами Київського університету ім. Т.Г. Шевченка, Національним університетом «Львівська політехніка», Луцьким технічним університетом, Чернівецьким національним університетом, Ужгородським національним університетом та ін.

Згідно з розпорядженням Кабінету Міністрів України від 19.08.2002 № 472-р, мікротрон М-30 внесено до переліку об’єктів, що становлять національне надбання України.

Із станом та перспективами фундаментальних і прикладних досліджень з використанням прискорювача електронів мікротрона M-30 можна ознайомитись за даним посиланням.

Контактна особа: завідувач відділу, доктор фізико-математичних наук, професор Маслюк Володимир Трохимович.

Тел:+380(312)639694.

e-mail: VMasliuk@nas.gov.ua

Інститут електронної фізики НАН України, вул. Університетська, 21, 88000 Ужгород, Україна.

Copyright © 2019 Institute of Electron Physics. National academy of sciences of Ukraine. All rights reserved. Designed by Robert.